Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český strakatý pes Jaga - Agáta Vrtichvost z usedlosti

Plemeno: Český strakatý pes

Chovatel: Libuše Srbová  Majitel: Hana Vaníčková

Tetovací č./ č.čipu: 822/ 956000000780614  Datum narození: 3.5.2006

Matka: Baxi Tyrkys  Otec: Chlapák Červený muškát

Sourozenci kluci: Alfonso, Antonio, Ámos, Arnošt holky: Anča, Andulka, Amazonka

Psi jsou černo-žluto-bílí, krátkosrstí i dlouhosrstí.

 

 

Obrazek


 

Povaha strakáče Jagy a naše dosavadní zkušenosti:

strakatá Jaga a děti

Naše Jaga MILUJE lidi a malé lidi zvlášť. Když někde slyší dětský křik, tak se může radostí uvrtět. Vlezla by do všech kočárků a na dětská hřiště. S věkem se to lepší, ale úplně ok to tedy ještě není.

Když dorazí děti z příbuzenstva, zvesela je poskáká, ale stačí den a už se před nima schovává do pelechu a chce mít klid. Nicméně je bezmezně trpělivá, i když ji pořád tahají na vodítku sem a tam a prsty strkají do očiček.

strakatá Jaga a psi

Když byla štěně, tak se hnala za každým pejskem bez rozlišování, jestli jde o přátelsky naladěného kámoše, nebo vrčícího zabijáka. Hodně jsem ji socializovala a s ostatními pejsky trávila hodně času a potřebovala se vylítat, aby se s ní dalo vydržet. Pokud plánujete pořízení přátelského strakáče, počítejte s tím, že odvolat ho od pejsků může být docela oříšek.

Postupem času si začíná kamarády na hraní čím dál tím víc vybírat a ne všichni se jí líbí. Po moc dotěrných nápadnících se ohání, ale obvykle poté, co je náležitě srovná, si chce hrát. Z některých zvlášť větších psů má respekt a poté, co ji pokousala stafordka se tomuto plemeni vyhýbá obloukem. Pokud ji druhý pes napadne, tak se srdnatě brání, ale příště už k němu nejde.

Jaká je teda česká strakatá Jaga?

Jaga je strašně zvědavá (to je snad její nejvýraznější vlastnost) a chce prozkoumat všechno, co ještě nezná a často i to, co zná již velmi důvěrně a především to, co by znát neměla. Takže se člověk musí párkrát opakovat, než pochopí (Jaga), že opravdu nemá strkat všude nos. Neznám lepší trénink trpělivosti a sebeovládání. Je dost  živá a temperamentní, bez problémů zvládá výlety a dlouhé společné venčení s ostatníma pejskama, ale rok od roku se zklidňuje. Je nebojácná jako ostatně většina strakáčů a docela nás i hlídá. Nevadí jí ruch ve městě, chová se prakticky všude stejně spokojeně, ať je to v borovém háji nebo na Václaváku či ve vlaku. Co mě těší, je, že nepronásleduje kola a auta. Můžeme ji vzít  s sebou skoro všude, a protože už není praštěné štěně, tak v klidu vydrží v restauraci ležet pod stolem nebo chvíli počkat přivázaná před obchodem.

strakatá Jaga a ostatní zvířátka

Vztah ke zvířátkům je vstřícný. Zvládla soužití s dvěma andulkami a nebyl s tím žádný problém, přestože andulky přes den volně poletovaly v bytě. I kočky jsou pro ni kamarádi, a když občas prohnala sousedovi na chalupě koťata, tak jen proto, aby jim pak mohla rycat čumákem do kožíšku a hrát si, když jí to dovolily. Absolvovali jsme s ní i několik trapasů, kdy před kočičkou nejdřív nerozhodně a pak zbaběle prchla. V lese ji můžeme v klidu pustit a drží se kolem nás. Problém nastává v momentě, kdy jí před nosem proběhne zajíc nebo srnka, to je potom ochotně prožene. Přestože se o strakáčích říká, že moc neloví, tak to o Jaze neplatí. Vyhýbáme se širokým otevřeným výhledům na pole...tam automaticky skenuje terén a vyráží na lov. Dokonce zbystří i ve vlaku, když jede v polích.

strakatá Jaga a jídlo

Jaga je žravá. Eufemicky řečeno. Ve skutečnosti slupne, na co přijde a to leckdy i věci nejedlé, s čímž souvisí občasné trávicí problémy. Krmíme granulemi, ale nejradši by jedla to, co máme na talíři my, miluje i suchou rýži. S povelem fuj máme skutečné problémy, přivítám rady, jak na to. A jelikož rady zatím nefungují, přistupujeme na nošení košíku na ven. Ušetřím tak spoustu nervů a nemusím se divit, co to zase kaká.

strakatá Jaga a strakatá srst

Jsme opravdu rádi, že je Jaga krátkosrstá. Většinou z ní špína lehce opadá, narozdíl od dlouhosrstých kamarádů. Co nám radost nečiní, je fakt, že z ní pravidelně opadává i srst. Častější (tzn. permanentní) úklid je nutný, přesto se naše domácnost neustále obaluje trojbarevným chlupstvem. Ukázalo se, že dvojitá srst pěkně hřeje a v zimě jí nedělá problém třeba ležet na sněhu. Kartáčování nikterak nemiluje, ale je docela trpělivá a když ji nic nezbyde, tak chvilku postojí. Osvědčil se nám gumový kartáč na ruku a na vyčesávání podsady kovový kartáč. Přesto mi přijde, že bych mohla vyčesávat pořád a pořád by bylo co.

Povaha českého strakatého psa je mi moc sympatická a myslím, že jsem si vybrala dobře. Sice štěněcí období bylo někdy o nervy, ale přesto zvlášť vztah strakáčů k lidem si nemohu vynachválit.